Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGüncelYÖK'ten program değişikliği: Hangi bölümlerde kontenjanlar düşürüldü?

YÖK’ten program değişikliği: Hangi bölümlerde kontenjanlar düşürüldü?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde eğitim kalitesini artırmak ve istihdam odaklı yeni programlara yönelmek amacıyla önemli adımlar attı. Yapılan açıklamada, mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik gibi programlarda kontenjanların düşürüleceği duyuruldu. YÖK Başkanı Varol, yapılan düzenlemelerin ülkenin ihtiyaçlarına daha uygun eğitim verilmesini sağlayacağını belirtti.

YÖK bugün yaptığı açıklamayla, temel bilim programları ve meslek odaklı bölümlerde kontenjan düzenlemeleri yapıldığını duyurdu. YÖK Başkanı Özvar, üniversitelerdeki eğitim kalitesini artırmak amacıyla mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik gibi programlardaki kontenjanların azaltıldığını belirtti. Özvar, düzenlemelerin ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yapıldığını ve eğitim kalitesini artırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatılmasının önemine değinen Özvar, vakıf üniversitelerinin de geleceğin meslekleri için uygun programlara yönelmesini beklediklerini söyledi. Bu adımın üniversitelerdeki program çeşitliliğini azaltmadan eğitim kalitesini artırıcı bir rol oynayacağını belirtti. YÖK, yapılan düzenlemelerin eğitim-öğretim süreçlerini daha verimli hale getireceğini ve öğrencilerin istihdam edilebilirliklerini artıracağını da vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments