Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaVanYayla hayatı: Göçerlerin mevsimlik göçü devam ediyor

Yayla hayatı: Göçerlerin mevsimlik göçü devam ediyor

Muş’ta Göçerler Yaylalarda Hayvanlarını Otlatıyor

Muş ilinde küçükbaş hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı kentin yüksek rakımlı yaylaları, yaz mevsiminde sıcak geçen illerden gelen göçerleri ve hayvan sürülerini ağırlıyor. İlkbaharda Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Siirt ve Batman’dan günlerce süren yolculuğun ardından bölgeye ulaşan göçerler, hayvanlarını serin ve verimli alanlarda otlatıyor.

Muş İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nimet Salkım, 2 bin 500 rakımlı Üçevler Yaylası’nda göçerleri ziyaret ederek ilin yüksek hayvancılık potansiyelini vurguladı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan besicilerin yaz mevsiminde kentteki yaylaları tercih ettiğini belirten Salkım, Muş’ta 1 milyon 150 bin küçükbaş hayvan bulunduğunu, göçerlerin gelmesiyle bu sayının 1 milyon 300 bini aştığını dile getirdi.

Üçevler Yaylası’nda konaklayan göçerlerden Ceyhan Yıldırım ise yaylada verimli otlakların bulunduğunu ve hayvanlarını burada otlatarak kaliteli ve lezzetli süt elde ettiklerini paylaştı. Göçerler, yaz mevsimi boyunca hayvanlarından elde ettikleri sütten hazırladıkları ürünleri satarak geçimlerini sağlıyorlar.

Muş’un yüksek rakımlı yaylalarında göçerlerin hayvanlarını otlatarak geçimlerini sağladığı görülmekte. Göçerlerin bu geleneksel yaşam tarzı, bölgedeki hayvancılığın önemini ve zenginliğini de ortaya koymaktadır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments