Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaVanVan'da yaşayan vatandaşlara anız yakımı konusunda uyarı yapıldı!

Van’da yaşayan vatandaşlara anız yakımı konusunda uyarı yapıldı!

Van’da Tarım Alanlarında Anız Yakma Uyarısı
Van’da, tarım alanlarında bulunan bitkilerin kök ve saplarında yer alan karbon ve azot miktarı zararlı böcek üremesine neden olabiliyor. Bu durum vatandaşlar tarafından anız yakılarak çözülmeye çalışılsa da, kontrolsüz alevler büyük yangınlara sebep olabiliyor.

Uzmanlar, anız yakma işlemi sırasında dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak, kontrolden çıkan alevlerin yangınlara neden olabileceği konusunda uyarıyorlar. Van’da hayvancılığın en yaygın yapıldığı illerden biri olması nedeniyle, hayvan yemi için ekilen tarla alanlarında anız yakma işlemlerinin büyük yangınlara dönüşebileceği vurgulanıyor.

Tuşba İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, vatandaşları “Anız yakma, yangını önle” başlığı ile uyararak, anız yakmanın toprağı verimsiz hale getirebileceğini belirtiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ise anız yakanların 5 yıl boyunca tarımsal desteklerden men edileceğini ve idari para cezasına çarptırılacaklarını bildiriyor. Bu nedenle, vatandaşların anız yakma işlemlerini dikkatli bir şekilde gerçekleştirmesi büyük önem taşıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments