Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaVanVan Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Memet Aslan, hangi ülkelere ihracat yapıldığını WanHaber...

Van Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Memet Aslan, hangi ülkelere ihracat yapıldığını WanHaber aracılığıyla paylaştı

Van Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren fabrikalar tarafından üretilen ürünler, yurt dışına ihraç ediliyor. Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Van’ın en fazla ihracat yaptığı ülkeleri açıkladı ve “İhracat verileri istenilen seviyede değil” dedi.

2017 yılından bu yana Van OSB’de faaliyet gösteren tekstil, mermer ve ahşap fabrikaları hem istihdam yaratıyor hem de yurt dışına ihraç edilen ürünlerle il ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, yaptığı açıklamada, “Karma Organize Sanayi Bölgesi olduğumuz için her sektörden ihracat yapıyoruz. Özellikle tekstil, ahşap ve mermer ürünleri ihraç ediyoruz. Ancak, yapılan ihracat Vergi Hukuku’na göre kayıtların yapıldığı başka illere yansıdığı için Van’ın ihracat verileri düşük gözüküyor” şeklinde konuştu.

Aslan, “İhracat verileri istenilen seviyede değil. Van’ın kapasitesine ve üretim hacmine göre rakamlar düşük. Bu seviyeyi yükseltmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

En çok ihracat yapılan ülkeler arasında İran’ın bulunduğunu belirten Aslan, İran ile olan ticaretin devam ettiğini ve çinko hammaddesi gibi ürünlerin gönderildiğini açıkladı. Ayrıca Irak, Mısır, Fransa, İtalya ve Almanya gibi ülkelere de ahşap, mermer ve tekstil ürünleri ihraç ettiklerini söyledi.

Aslan, son olarak “İranlı yatırımcılara OSB’de yer tahsis ettik ve üretim süreçlerine başlayacaklar. Talepler arttıkça yatırımları desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments