Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaVanVan Gölü'nün büyüsüne kapılacağınız su altı güzellikleri için sizi bekliyor

Van Gölü’nün büyüsüne kapılacağınız su altı güzellikleri için sizi bekliyor

Volkanik Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluşan, 3 bin 713 kilometrekarelik alanıyla tıpkı bir deniz gibi uzanan uçsuz bucaksız suları, Van Gölü’nü dalış turizmi açısından elverişli hale getiriyor. Van Gölü, derinliklerinde inci kefali balığı başta olmak üzere, daha sonra keşfedilen mikrobiyalitler ile Vangölü Küçük Mercan balığını barındırıyor. Yine daha sonra yapılan dalışlarda Rus batığı ve kale kalıntılarına rastlanan Van Gölü’nün sırlı derinlikleri, bu yıl da havaların ısınmasıyla birlikte amatör ve profesyonel dalgıçların ziyaretini bekliyor. Bu yıl da Sualtı Arama Kurtarma Eğitim Derneği (AKEM) üyeleri, suların ısınmasıyla birlikte sezonun ilk dalışını başarıyla gerçekleştirdi.

AKEM Başkanı Halil İbrahim Atacan, havaların ısınamamasından dolayı sezonun çok geç açıldığını belirterek, güzel ve başarılı bir sezon geçirmeyi umduklarını ifade etti. Atacan, Van Gölü’nün yüksek irtifaya sahip olması nedeniyle cazibe dolaysı merkezi haline gelebileceğini söyledi. Su altı zenginliklerinin mikrobiyalitler, Vangölü Küçük Mercan balığı ve Van balığı olduğunu belirten Atacan, dalış tutkunlarını Van Gölü’nün büyülü dünyasını keşfetmeye davet etti.

Haber Merkezi kaynaklı bu haber, Van Gölü’nün dalış turizmi potansiyelini ve sualtı güzelliklerini vurguluyor. Güzel ve derinlikli sularda, Van Gölü’nün eşsiz doğa ve tarihi zenginlikleri keşfedilmeyi bekliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments