Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGüncelUMO Mimarlık'ın kurucularından Levent Aksüt neden öldü?

UMO Mimarlık’ın kurucularından Levent Aksüt neden öldü?

Türkiye’nin önemli mimarlarından biri olan Levent Akgün, ani bir şekilde aramızdan ayrıldı ve camiada derin üzüntü yarattı. UMO Mimarlık’ın kurucularından biri olan Levent Aksüt’ün neden öldüğü henüz netlik kazanmamışken, vatandaşlar araştırmalarını sürdürüyor.

Levent Aksüt, 1930 yılında İstanbul’da doğmuş ve 1953’te İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olmuştur. Sınıf arkadaşı Yaşar Marulyalı ile birlikte UMO Mimarlık Mühendislik Müteahhitlik ve Müşavirlik Limited Şirketi’ni kuran Aksüt, Türkiye’ye çelik prefabrike uzay kafes sistemini getirerek önemli bir yeniliğe imza atmıştır.

Yurt içi ve yurt dışındaki mimari projelerde birçok ödül kazanan Aksüt, cam giydirme cepheler, strüktürel cam cepheler ve otomatik otopark sistemleri gibi yenilikçi teknolojilerin uygulanmasında öncü olmuştur. Uzun yıllar mesleki çalışmalarda bulunan Levent Aksüt, Mimarlar Odası tarafından çeşitli Onur Belgeleri ile ödüllendirilmiştir.

Türk Serbest Mimarlar Derneği İstanbul Şubesi’nin başkanlığını da yapan Aksüt, meslektaşlarıyla birlikte yeni projelere imza atmış ve mimarlığa önemli katkılarda bulunmuştur. 2018 yılında aldığı ödüllerle de başarısını taçlandıran Aksüt, sektörde iz bırakan bir isim olarak hatırlanacaktır. Konuyla ilgili detaylar için ilgili kaynak üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments