Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGüncelTuzsuz Deli Bekir kimdir?

Tuzsuz Deli Bekir kimdir?

Meraklı gözler, ‘Tuzsuz Deli Bekir kimdir?’ sorusunun peşinde! Detaylar bu yazıda; kimdir, ne yapar, işte cevaplar…

Tuzsuz Deli Bekir, mahallede elinde içki şişesiyle, diğer elinde tabanca veya kama gibi silahlarla dolaşan bir figürdür. Olaylar karıştığında genellikle kaba kuvvet kullanarak sorunu çözen ve suçluları cezalandıracağına dair tehditler savuran biridir. Ancak her seferinde, olayın sonunda affedici bir tutum sergiler ve “bir daha yaparsan fena olur haaa” tarzında uyarılarda bulunur.

Tuzsuz Deli Bekir’in tarihteki perdedeki ilk görünüşü kesin olarak bilinmemekle birlikte, 16. yüzyılın sonlarına dayandığı tahmin edilmektedir. Evliya Çelebi’nin anlatılarında, “Gazi Boşnak” adında bir zorbadan bahsetmesi ve sonradan bu kişinin Tuzsuz Deli Bekir olarak anılması muhtemeldir.

Osmanlı döneminin ünlü sarhoşlarından olan Bekri Mustafa ile Tuzsuz Deli Bekir’in aynı kişi olup olmadığı konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Bazıları, Bekri Mustafa’nın zamanla karagöz perdesinde Tuzsuz Deli Bekir olarak tasvir edildiğini iddia etse de, bu görüşler bilimsel verilerle desteklenmemektedir.

Tuzsuz Deli Bekir, zaman içinde bir efsane haline gelmiş, mahalle halkı arasında hem korkulan hem de sevilen bir figür olmuştur. Onun hikayeleri zamanla anlatılarak ve değiştirilerek aktarılmış, onun mahallede önemli bir figür olarak yer almasını sağlamıştır. Kaynak: HABER MERKEZİ.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments