Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaVanTürkiye'nin LPG İhracatı Geçen Yıl Hafifçe Arttı

Türkiye’nin LPG İhracatı Geçen Yıl Hafifçe Arttı

Türkiye’nin LPG İhracatı Geçen Yıl Yüzde 152 Arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayımlanan yıllık LPG sektör raporu, Türkiye’nin geçen yıl LPG ihracatında önemli bir artış yaşadığını ortaya koydu. Rafinerici lisansı sahiplerinin üretim miktarında yaşanan %16,4’lük azalmaya rağmen, Türkiye’nin 17 farklı ülke ve bölgeye LPG ihraç ettiği belirlendi. En çok ihracat yapılan ülkeler arasında İsviçre, Lübnan, Romanya, Bulgaristan ve Tunus yer alıyor.

Geçen yıl Avusturya ve Cibuti’ye ilk kez ihracat yapılırken, İsdemir, Körfez Petrokimya, İskenderun ve Aliağa Gümrük Müdürlükleri aracılığıyla ihracat faaliyetleri sürdürüldü. Toplamda, geçen yıl yapılan LPG ihracatı %1,52 artarak 416 bin 117 ton olarak gerçekleşti.

Öte yandan, Türkiye’nin LPG ithalatı da önemli bir artış gösterdi. Rafinerici, dağıtıcı ve işleme lisansı sahiplerinin geçen yıl yaptığı LPG ithalatı %21,49 artarak 3 milyon 893 bin 751 tona ulaştı. Cezayir, ABD, Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Nijerya en çok LPG ithalatı yapılan ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye’nin LPG sektöründeki bu önemli gelişmeler, enerji piyasaları açısından dikkat çekici bir başarı olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Haber Merkezi

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments