Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaVanTürkiye'nin 2100'de Nüfusu 50 Milyonun Altına İnebilir

Türkiye’nin 2100’de Nüfusu 50 Milyonun Altına İnebilir

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Eryurt, Türkiye’deki doğurganlık hızındaki düşüşü ve nüfus projeksiyonunu değerlendirdi. Dünya nüfusunun 8 milyarı aştığı bilgisine dikkat çeken Eryurt, Türkiye’de doğum oranlarının giderek düştüğünü belirtti. Geçen yıl Hindistan’ın Çin’i geçtiğini, Çin’de de doğum politikasının değiştiğini hatırlattı.

Son açıklanan nüfus istatistiklerine göre Türkiye’nin nüfusunun 85 milyonun biraz üzerinde olduğunu ancak nüfus artış hızının oldukça düşük olduğunu ifade eden Eryurt, Türkiye’deki doğum oranının 1,51 çocuğa düştüğünü belirtti. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde doğum oranlarının daha da düştüğünü vurguladı.

Eryurt, Türkiye’de doğum oranının 1,2 çocuğa düşeceği öngörüsüyle yapılan nüfus projeksiyonuna göre, Türkiye nüfusunun 2040’larda 88 milyona ulaştıktan sonra azalan bir eğilim göstereceğini ve 2050’lere kadar bu şekilde devam edeceğini belirtti. 15 yaş altı nüfusun hızla azalacağını ve 2050’de 10 milyona, 2100’de 4 milyona kadar düşeceğini söyledi.

Çalışma çağı nüfusunun oransal olarak 2050’lere kadar yüzde 60 civarında kalacağını belirten Eryurt, 2100’e geldiğinde ise 24 milyona kadar düşeceğini öngördü. Nüfus piramidinin tersine dönmesinin beklendiğini vurgulayan Eryurt, Türkiye’nin yaşlı nüfusunun hızla artacağını vurguladı.

Doğurganlığın artırılması için alınabilecek önlemler konusunda da değerlendirmelerde bulunan Eryurt, iş ve aile yaşamının uyumunu sağlayacak politikaların geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Kadınların üzerindeki bakım yükünün azaltılması, kreş uygulamalarının yaygınlaştırılması ve doğum izni süresinin uzatılması gibi politikaların önemine vurgu yaptı.

Eryurt, Türkiye’nin doğum oranlarının hızla azaldığını ve çiftlerin istedikleri sayıda çocuğa sahip olmaları için uygun koşulların oluşturulması gerektiğini ifade etti. Geleceğe dönük nüfus projeksiyonlarında Türkiye’nin nüfusunun azalma eğiliminde olduğunu ve 2100 yılında 50 milyonun altına düşebileceğini belirtti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments