Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaVanTikTok'ta 16,5 milyon içerik topluluk kurallarını ihlalden kaldırıldı

TikTok’ta 16,5 milyon içerik topluluk kurallarını ihlalden kaldırıldı

TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi ve Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 16,5 milyon içeriğin “topluluk kuralları”nı ihlal ettiği gerekçesiyle platformdan kaldırıldığını açıkladı. Gelen, TikTok’un güvenliği sağlamak için yapay zeka teknolojisi ve moderasyon ekipleriyle çalıştığını belirterek, Türkiye’de kural ihlali yapılan içeriklerin yüzde 98,9’unu proaktif olarak kaldırdıklarını söyledi.

TikTok olarak platformda yasakladıkları belli başlı eylemleri açıklayan Gelen, moderasyon süreçlerini yönetirken bu yasaklı eylemlerden yola çıktıklarını ve politika kategorileri oluşturduklarını belirtti. Türkiye’de en çok içeriğin kaldırıldığı kategorinin yüzde 33,3’le ‘hassas ve yetişkinlere yönelik temalar’ olduğunu vurguladı.

Gençlerin güvenliğini ön planda tuttuklarını belirten Gelen, 18 yaş altı kullanıcılara günlük 60 dakikalık kullanım süresi sunduklarını ve ‘Aile Eşlemesi’ özelliğiyle gençlerin TikTok hesaplarının ebeveyn kontrolünde olmasını sağladıklarını ifade etti. TikTok’u aile dostu platform olarak kalmasını sağlamak için çalıştıklarını dile getirdi.

Gelen, platforma yönelik soru işaretlerini kaldırmak ve sorumluluklarını yerine getirmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, yasa yapıcılarla işbirliği içinde olduklarını ve soruları şeffaflıkla yanıtlamaya çalıştıklarını söyledi. Son olarak, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’na 2 kez katıldıklarını ve platform hakkındaki endişeleri gidermek için her zaman hazır olduklarını kaydetti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments