Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaVanSıcak Hava Çarpmasının Kalp ve Beyinde Yarattığı Tehlikeler

Sıcak Hava Çarpmasının Kalp ve Beyinde Yarattığı Tehlikeler

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyran Bozkurt, sıcak hava nedeniyle meydana gelen sıcak çarpmasının ciddi zararlara yol açabileceğini belirtti. Bozkurt, beyin, kalp, karaciğer, böbrek gibi organlarda hasar oluşabileceğini ve bu nedenle dışarı çıkarken koruyucu önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Bozkurt, son dönemde sıcak hava çarpması nedeniyle hastanelerin acil servislerine başvuruların arttığını söyledi. Sıcak çarpmaların kalıcı hastalıkların belirtilerini artırabildiğini belirten Bozkurt, risk grubundaki kişilerin özellikle dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti.

Çocuklar, yaşlılar, kronik rahatsızlığı olanlar ve cilt hastalıkları bulunanlar risk grubunda yer aldığını belirten Bozkurt, bu kişilerin ince ve pamuklu kıyafetler tercih etmeleri gerektiğini, şapka takmalarını ve su tüketimine dikkat etmelerini önerdi. Ayrıca, güneşin en etkili olduğu saatlerde denize girilmemesi gerektiğini ve vücudu sıcak havaya adapte etmek için yavaş yavaş alışma süreci yaşanması gerektiğini aktardı.

Sıcak çarpması yaşayan kişilere ise vücutlarını soğutmalarını öneren Bozkurt, hastaların üstündeki kalın kıyafetleri çıkarmalarını, gölge bir alana alınmalarını ve içeceklerle sıvı ve tuz dengesini sağlamalarını tavsiye etti.

Prof. Dr. Bozkurt ayrıca, yaz aylarında egzersiz yapacak olanların günün serin vakitlerini tercih etmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. Tüm bu önlemlerin sıcak hava etkilerini minimize etmeye yardımcı olabileceğini belirtti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments