Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaVanÖğretmenlik Mesleği ve Kanunu: Detaylı Bir Bakış

Öğretmenlik Mesleği ve Kanunu: Detaylı Bir Bakış

Öğretmenlik Meslek Kanunu Meclis’te! Yeni Düzenlemelerle Eğitimde Devrim!

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, öğretmenlere yönelik şiddet olaylarında cezaların artırılmasını ve öğretmen adayları için Milli Eğitim Akademisi kurulmasını öngören “Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi”ni Meclis’e sundu. Kanun teklifine göre, öğretmenlere yönelik işlenen suçlarda cezalar yarı oranında artırılacak. Ayrıca, öğretmen adaylarına, hazırlık eğitimi sürecinde belirlenen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda her ay ödeme yapılacak.

Millet Eğitim Akademisi kurulacak ve öğretmen adayları burada teorik ve uygulamalı derslerden oluşan hazırlık eğitimi alacak. Üç yıllık çalışma süresini tamamlayan sözleşmeli öğretmenler ise görev yaptıkları yerde öğretmen kadrolarına atanacak.

Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını korumak adına uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş suçları ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan mahkum olanların öğretmenliği sona erecek. Ayrıca, başöğretmenlik ünvanı için 20 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar başvurabilecek.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’nin görüşmeleri yakında başlayacak ve kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Öğretmenler, bu yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesini beklerken, eğitimde devrim niteliğindeki bu kanun öğretmenlerin haklarını koruma, mesleki yeterliliklerini artırma ve çalışma koşullarını iyileştirme konusunda önemli bir adım olacak.

Kaynak: VanHaberTV Haber Merkezi

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments