Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGüncelNesil Çalışkan kimdir?

Nesil Çalışkan kimdir?

İngiltere’nin Enfield Bölgesi Belediye Başkanı olan Nesil Çalışkan, 2024 Genel Seçimleri’nde Barking Bölgesi’nden Parlamento Üyesi seçildi. Türk-Kıbrıslı kökenli olan Çalışkan, İngiltere tarihinde bu unvanı kazanan ilk milletvekili oldu.

Nesil Çalışkan, 1988 veya 1989 yılında Londra’nın Enfield bölgesinde Türk-Kıbrıslı bir ailede doğdu. Eğitim hayatına Siyaset ve Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi alarak başlayan Çalışkan, ardından Siyaset ve İletişim alanında yüksek lisans yaptı. Siyasi kariyerine genç yaşta Labour Partisi’ne katılarak başlayan Çalışkan, 2018 yılında Enfield Belediye Başkanı seçilerek İngiltere’nin en genç kadın belediye başkanı oldu.

2019 yılında belediyede yaşadığı zor dönemler üzerine bazı zorbalık suçlamalarıyla karşılaşsa da, 2023 yılında Labour Partisi’nin Yerel Yönetim Derneği başkanı seçildi. 2024 Genel Seçimleri’nde Barking bölgesinden Parlamento Üyesi seçilen Nesil Çalışkan, bu süreçte tarihi bir başarı elde etti.

Nesil Çalışkan, uluslararası ilişkiler akademisyeni ve yazar olan Emre Çalışkan ile evlidir ve 2024 yılında bir çocukları dünyaya gelmiştir. Çalışkan, Parlamento üyeliğinin yanı sıra Enfield Belediye Başkanlığı görevini de sürdüreceğini belirtmiştir. (Kaynak: HABER MERKEZİ)

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments