Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaVanMEB'in 'Denklik Yönetmeliği' Resmi Gazete'de Yayımlandı!

MEB’in ‘Denklik Yönetmeliği’ Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yurt içi ve yurt dışındaki özel eğitim kurumlarından alınan öğrenim belgelerinin denklik işlemlerine ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik yayımladı. Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre, yurt içindeki vatandaşlar kimlik kartı veya nüfus cüzdanı ile, yabancı ülke vatandaşları ise başvuru kimlik belgesi ile denklik merkezlerine başvurabilecekler. Yurt dışındaki başvurular ise eğitim müşavirliklerine/ataşeliklere pasaport veya kimlik belgesiyle yapılacak.

Denklik işlemleri, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki özel eğitim kurumlarından alınan belgelerin asıllarıyla gerçekleştirilecek. Belgelerin asıllarının zayi olması veya bulunmaması durumunda, ilgili makamlarca onaylanmış fotokopilerle işlem yapılabilecek.

Öğrenim belgesi olmadan gelen öğrenciler için geçici durumlar düzenlenirken, seviye tespit sınavları da yapılacak. Denklik başvurusunda bulunan öğrencilerin farklı okul türlerine ait belgelerine göre değerlendirme yapılacak ve uygun okullara veya sınıflara denklik işlemi uygulanacak.

Denklik işlemi için gerekli belgeler e-Denklik sistemi üzerinden doldurulacak ve MEB Denklik Başvuru Formu’na asılları eklenerek başvuru yapılacak. Belirli durumlarda denklik işlemi uygulanmayacak öğrenciler de yönetmelikte belirtilmiştir.

MEB tarafından yayımlanan bu yönetmelik, ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim denkliğinin sağlanması ve yönetilmesi açısından önem taşımaktadır. Uygulamaların şeffaf ve adil bir şekilde yapılması, eğitim hayatında denklik konusunda yaşanan sorunları minimize etmeyi amaçlamaktadır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments