Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaGüncelManisa'daki Aigai Antik Kenti'nde galaksi başınızın hemen üstünde

Manisa’daki Aigai Antik Kenti’nde galaksi başınızın hemen üstünde

Manisa’nın Yunusemre ilçesindeki 2 bin 700 yıllık tarihi Aigai Antik Kenti’nde, Samanyolu Galaksisi’nin çıplak gözle bile görülebilen eşsiz görüntüleri ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sezgin liderliğinde yürütülen kazı çalışmaları, antik kentin güzelliklerini gün yüzüne çıkarmıştır. Aigai Antik Kenti, şehir merkezinden uzak, ışık kirliliğinden uzak bir konumda bulunmaktadır ve Samanyolu Galaksisi’nin muhteşem görüntülerini fotoğraf tutkunlarına sunmaktadır.

Antik kentin adı, eski Yunanca’da keçi anlamına gelen “αίγα” kelimesinden türetilmiştir. Aigai, Yunusemre ilçesine bağlı olan Yunt Dağı Köseler Mahallesi’nde yer alır ve diğer Hellen yerleşimlerinden farklı olarak dağlık bir bölgede konumlanmıştır. Aigai’nın MÖ 8. yüzyılda Aioller tarafından kurulduğu ve 1000 yıl boyunca varlığını sürdürdüğü bilinmektedir. Aigai kentinde hayvancılığın ve özellikle keçi yetiştiriciliğinin önemli bir yer tuttuğu ve bu nedenle keçi sembolünün sıkça kullanıldığı bilinmektedir.

Antik kentte bulunan Bouleuterion, önemli yapılarından biridir ve Agora Meydanı’na bağlanmaktadır. Bu yapı, on iki basamaklı cavea bölümü ve yarım daire formundaki orkestrasıyla yaklaşık yüz doksan kişilik kapasiteye sahiptir. Aigai, MS 3. yüzyılın 2. yarısında Barbar akınları nedeniyle terk edilmiş ve Bizans Dönemi’nde kasaba boyutunda yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Antik kent, ziyaretçilere tarihi bir yolculuk ve eşsiz manzaralar sunarken, fotoğraf tutkunlarına da unutulmaz kareler yakalama fırsatı tanımaktadır. Aigai Antik Kenti, geçmişin izlerini günümüze taşıyan muazzam bir tarihi miras olarak önemini korumaktadır. (Kaynak: Haber Merkezi)

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments