Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaVanMakine İhracatı Yılın İlk 5 Ayında 11,7 Milyar Dolara Ulaştı

Makine İhracatı Yılın İlk 5 Ayında 11,7 Milyar Dolara Ulaştı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından yapılan açıklamaya göre, mayıs ayında 2,5 milyar dolarlık rekor seviyede makine ihracatı gerçekleşti. Geçen yıla göre yüzde 10,8 artış yaşanırken, bir önceki aya göre ise yüzde 31,4 oranında bir artış sağlandı. ABD, Türk makine sektörünün en büyük beş ihracat pazarı arasında yer alırken, geçen mayısa göre yüzde 70,3’lük bir artış yaşandı.

İhracatta içten yanmalı motor ve aksamına yüzde 15,2 artış gözlendiği belirtilirken, tarım ve ormancılık makineleri, takım tezgahları ve tekstil-konfeksiyon makinelerinde ise yüzde 30’un üzerinde artış gerçekleşti. Türbin ve turbojetlerin ihracatındaki rekor artışın ana unsuru ise ABD oldu.

MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, ABD’nin hızla dönen ekonomik çarklarının makine siparişlerini artıracağını belirtirken, Almanya’daki belirsizliklerin devam ettiğini ve Türk makine ihracatının korunarak pazar payının arttırılmasının büyük bir başarı olduğunu vurguladı. Karavelioğlu, Avrupa ülkelerindeki erken seçim tartışmalarının endişeleri artırdığını ancak ECB’nin faiz indirimlerinin canlanmaya yol açacağını dile getirdi.

Makine sektöründeki ihracat verilerinin İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye İhracat İklimi Endeksi ile uyumlu olduğunu belirten Karavelioğlu, ülkelerin mali ve dış politikalarının önemli belirleyiciler olacağını ifade etti. Makine ithalatındaki gerilemenin olumlu olduğunu belirten Karavelioğlu, Türkiye’nin makine teçhizat yatırımlarının arttığına ve ithalatın azaldığına dikkat çekti.

Karavelioğlu’nun verdiği bilgilere göre, Türkiye son 4 yılda 177 milyar dolarlık makine üretimi gerçekleştirdi ve 146 milyar dolarlık makine ithal etti. Makine ithalatının bağımlılık oluşturduğuna dair uyarıları tekrarlayan Karavelioğlu, Ticaret Bakanlığı’nın dış ticaret açığı ve ithalat verilerindeki iyileşmeler konusunda kamuoyunu bilgilendirdiğini belirtti. Elektrikli ve elektriksiz makine ithalatındaki azalmanın olumlu olduğunu vurgulayan Karavelioğlu, bu gerilemenin yeni ithalat rejimi ile sağlandığını ifade etti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments