Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaVanKredi Kartı Limitleri ve Taksitler İçin Yeni Düzenleme Yapıldı

Kredi Kartı Limitleri ve Taksitler İçin Yeni Düzenleme Yapıldı

Mayıs ayında enflasyon yıllık bazda %75’i aştı. Uzmanlara göre, kredi kartı faizlerindeki artış, bu yükselişte etkili oldu. Yıllık %80’e yaklaşan ihtiyaç kredi faizleri, kredi kartı faizlerine göre hala oldukça yüksek olduğundan, kredi kartı kullanımının arttığı belirtiliyor. Son dönemde kredi kartı nakit avans çekimleri ve kredili mevduat kullanımında bir artış yaşandığı da vurgulanmaktadır.

Dünya Gazetesi’nde yer alan haberde, Merkez Bankası’nın Mart ayında yaptığı düzenleme ile kredi kartı kullanımını kısıtlamak amacıyla kredi kartı nakit avans çekimlerinde faiz oranını %4,42’den %5’e yükselttiği ve kredili mevduat hesabı faizini %5’e çıkardığı belirtiliyor. Ancak bu artışın kredi kartı kullanımını azaltmadığı görülmüştür.

Türkiye’de Mayıs ayı itibarıyla kredi kartı sayısının 123,1 milyon, banka kartı sayısının 191,6 milyon ve ön ödemeli kart sayısının 94,8 milyon adet olduğu bilgisi verilmektedir. Ayrıca kartlı harcamaların önceki yıla göre %103 artarak 1 trilyon 273 milyar TL’ye ulaştığı belirtilmektedir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kredi kartı limitlerine sınırlama getirme ihtimali olduğu konuşulmaktadır. Müşterilerin aylık gelirlerinin 4 ila 8 katı arasında limit belirlenmesi beklenmektedir. Ayrıca kredi kartı taksit sayılarının düşürülebileceği de gündemdedir.

Kaynak: MYNET

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments