Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaVanKara ekonomiyle savaş için yeni tedbirler yolda

Kara ekonomiyle savaş için yeni tedbirler yolda

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi paketi hazırlayarak kayıt dışılıkla mücadeleyi güçlendirmeyi ve gönüllü uyumu artırmayı amaçlıyor. Bakanlık, vergi incelemeleri ve saha denetimleriyle çalışmalarını sürdürürken, hazırladığı vergi paketiyle yasal düzenlemelerle destek sağlamayı hedefliyor.

Pakete göre, özellikle hizmet işletmelerinde günlük hasılat tespitleri yapılacak ve bu tespitler yıllık hasılat hesaplamasında dikkate alınacak. Serbest meslek erbabı ve ticaret erbabının günlük hasılatları belirlenerek, beyan edilen hasılat ile karşılaştırılacak ve gerekli durumlarda izah talep edilecek.

Gelir ve kurumlar vergisi alanında tevkifat kapsamının genişletilmesi öngörülüyor. Özellikle hizmet sektörü ve elektronik ticaret platformlarına yapılan ödemelerde tevkifat uygulanması planlanıyor. Ayrıca, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında artış ve özel usulsüzlük cezalarının artırımlı uygulanması konusunda düzenlemeler getirilecek.

Kayıt dışı faaliyetlerde vergi ziyaı cezaları da artırımlı olarak uygulanacak. Ayrıca, elden kira ödemelerine ceza getirilmesi ve banka kullanımını teşvik etmek için düzenlemeler yapılacak. Vergi Usul Kanunu’nda yer alan kaçakçılık suçlarına ilişkin hapis cezalarının alt sınırının arttırılması ve etkin pişmanlık hükümlerinin kaldırılması da paket kapsamında yer alıyor.

Elektronik ticaret platformlarına bilgi verme yükümlülüğüne uymayanlara ve ödeme kaydedici cihaz ve POS cihazı kullanımında düzensizlik yapanlara uygulanacak cezalar da artırılacak. Paket, vergi kaçakçılığıyla mücadelede daha etkin bir şekilde sürdürülmeyi amaçlıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments