Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGüncelİzmir Mülteci Dayanışma Platformu'ndan Irkçılığa Karşı Mültecilerin Yanındayız açıklaması

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu’ndan Irkçılığa Karşı Mültecilerin Yanındayız açıklaması

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu, Kayseri’de yaşanan olayların ardından Türkiye geneline yayılması üzerine “Irkçılığa Karşı Mültecilerin Yanındayız” adlı bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, 30 Haziran gecesi Danişment Gazi Mahallesi’nde yaşanan cinsel istismar olayının ardından mültecilere yönelik saldırıların arttığı vurgulandı. Kayseri’den başlayarak diğer illerde de saldırı haberlerinin gelmesi ve Suriyeli çocuk işçi Ahmed Hamdan Al Naif’in öldürülmesi üzerine endişelerin arttığı belirtildi.

Açıklamada, ırkçı saldırıların sorumlularının iktidar ve bazı muhalefet temsilcileri olduğu vurgulanarak, mültecilere yönelik ırkçı politikaların ve emek sömürüsünün bu tür saldırıları tetiklediği ifade edildi. Sendikaların ve emek örgütlerinin mücadelelerini birleştirmeleri gerektiği belirtilerek, mültecilere yönelik geri gönderme politikalarının şovenizm ve ırkçılığı tetiklediği uyarısında bulunuldu.

Son dönemde İzmir Güzelbahçe’de, Muğla’da ve Sivas’ta yaşanan saldırıların endişe verici olduğu vurgulanarak, İzmir Mülteci Dayanışma Platformu olarak ırkçılığa karşı oldukları ve insan haklarını savunmaya devam edeceklerinin altı çizildi. Ayrıca, suça karışanlar hukuki yaptırımlarla karşılaşmalı, maddi zararlar tazmin edilmeli ve nefret suçları cezasız kalmamalıdır. İrkçılığa karşı mültecilerin yanında olduklarını ve birlikte mücadele edeceklerini ifade eden platform, insani ve kalıcı göç politikaları geliştirilmesi çağrısında bulundu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments