Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaGüncelİskilipli Atıf Hoca kimdir? İskilipli Atıf Hoca neden öldü?

İskilipli Atıf Hoca kimdir? İskilipli Atıf Hoca neden öldü?

Sosyal medyada merak konusu olan İskilipli Atıf Hoca’nın kim olduğu ve neden asıldığı konusunda detaylı bilgiler sunuyoruz. İstanbul hükümetinin baskısı altında kalan ve Şapka Devrimi’ne karşı çıkan Atıf Hoca, Türkiye’de büyük tartışmalara sebep oldu. İskilipli Atıf Hoca’nın hayatı ve ölümü ile ilgili merak edilen soruların cevapları haberimizde yer alıyor.

İskilipli Atıf Hoca’nın gerçek adı Mehmed Âtıf Hoca’dır. Türk imam ve müderris olarak bilinen Atıf Hoca, 1875 yılında Toyhane köyünde doğmuştur. Eğitimine köy hocası ile başlayan Atıf Hoca daha sonra İstanbul’a taşınarak medrese eğitimini tamamlamıştır. Fatih Camii’nde ders vermeye başlayan Atıf Hoca, siyasi olaylar nedeniyle sürgüne gönderilmiş ve tutuklanmıştır.

Atıf Hoca, Frenk Mukallitliği ve Şapka risalesini yayınlamasıyla tanınmış ve Müslümanları batı tarzı taklitlerden kaçınmaya çağırmıştır. Teâlî-i İslâm Cemiyeti’nin başkanlığını yapan Atıf Hoca, Millî Mücadele aleyhinde olduğu gerekçesiyle suçlanmış ve idama mahkum edilmiştir. Ankara’da idam edilen Atıf Hoca’nın mezarı, daha sonra İskilip Gülbaba Mezarlığı’na taşınmıştır.

İskilipli Atıf Hoca’nın neden öldüğü ve kim olduğu konusundaki detaylar haberimizde yer almaktadır. Kaynak: Haber Merkezi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments