Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaVanİran'da seçim heyecanı: Öne çıkan iki aday

İran’da seçim heyecanı: Öne çıkan iki aday

İran’da Yapılan Anketlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimine İlişkin Sonuçlar Açıklandı

İran, Reisi’nin helikopterinin düşmesi sonucu hayatını kaybetmesi üzerine 28 Haziran’da yeni cumhurbaşkanını belirleyecek. Seçimlere yönelik olarak İranlı Öğrenciler Anket Ajansı (ISPA) tarafından gerçekleştirilen ankette, 31 eyalette 18 yaş üstü 4545 kişiyle görüşüldü. Ankette katılımcılara “Şu anda cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılsa hangi cumhurbaşkanı adayına oy verirsiniz?” sorusu yöneltilerek tercihleri ölçüldü.

Anket sonuçlarına göre, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Celili yüzde 26,2 oy oranıyla öne çıkarken, reformistlerin tek adayı Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Pezeşkiyan ise yüzde 19,8 oranında destek gördü. Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ise yüzde 19 oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı.

Diğer adaylar Emir Hüseyin Kadızadehaşimi yüzde 2,6, Ali Rıza Zakani yüzde 2 ve Mustafa Purmuhammedi yüzde 0,9 oy aldılar. Ankete katılanların yüzde 27,4’ü henüz destekleyecekleri aday konusunda karar vermemişken, yüzde 1,6’sı boş oy kullanacağını ve yüzde 0,5’i ise tercih ettikleri adayın ismini açıklamamak istediğini belirtti.

İran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin anket sonuçları, seçmenlerin tercihlerini gösterirken belirsizliği de ortaya koydu. (Kaynak: Haber Merkezi)

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments