Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGüncelHDP Eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Eşi Başak Demirtaş'a Beraat

HDP Eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Eşi Başak Demirtaş’a Beraat

HDP Eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, usulsüz rapor düzenlendiği suçlamasıyla uzun süredir devam eden hukuki mücadelesinde yeni bir döneme girdi. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde aldığı hapis cezası, Bölge İstinaf Mahkemesi tarafından bozulduktan sonra yapılan yeniden yargılama sonucunda Başak Demirtaş, beraat kararıyla mahkemeden ayrıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, kendisine usulsüz şekilde rapor düzenlendiği iddiasıyla mahkemeye çıktı. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Başak Demirtaş ile birlikte doktor Rezan Buğday, resmi belgede sahtecilik suçundan 2.5’ar yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak Bölge İstinaf Mahkemesi, eksik soruşturmanın yapıldığı gerekçesiyle kararı bozdu.

İstinaf mahkemesinin kararı üzerine yeniden yapılan yargılama sonucunda, Başak Demirtaş’ın çeşitli tarihlerde rapor aldığı ancak raporların gerçeğe aykırı olduğuna dair kesin ve açık delil bulunamadığı ortaya çıktı. Başak Demirtaş’ın yurtdışı seyahatlerinde hasta olmadığı halde rapor aldığı iddiaları da dosyada yer aldı.

Mahkeme sürecinde toplum sağlığı merkezinde görevli doktorun rapor düzenleme tarihini gösteren protokol defterinin aslının bulunamadığı bilgisi de mahkemeye sunuldu. Bu durum, sanıklar lehine bir kararın verilmesine etki etti. Ayrıca tanıkların ifadeleri ve delillerin tamamının göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulandı.

Hukuki sürecin usule uygun yürütülmemesi ve delillerin yetersizliği nedeniyle Başak Demirtaş ile doktor Rezan Buğday hakkında kesin bir hüküm kurulamadığına karar verildi. Mahkeme, şüpheden sanık yararlanır ilkesi doğrultusunda Başak Demirtaş’ı beraat ettirdi. Kararın ardından sanıklara vekâlet ücretlerinin ödenmesine karar verilirken, duruşma savcısı karara itiraz ederek yeniden istinaf mahkemesine başvurdu.

Kaynak: Haber Merkezi

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments