Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaVanElektrik faturalarında değişiklik! Yeni düzenleme yolda

Elektrik faturalarında değişiklik! Yeni düzenleme yolda

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), faturalara ilişkin yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Taslak çalışmasına göre, fatura ödemelerini düzenli yapan mesken abonelerinden yeni sözleşmelerde güvence bedeli alınmayacak. Ayrıca kaçak kullanım cezalarının artırılması da gündemde.

EPDK’nın Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapmayı planladığı değişiklikleri içeren taslak, kamuoyuna açıldı. 15 gün boyunca ilgili kurumlar ve sektörden görüşler toplanacak ve gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra Kurul nihai kararını verecek.

Yapılan değişikliklerle fatura ödemelerini düzenli yapan mesken abonelerinden güvence bedeli alınması durumu değişecek. Ayrıca yabancı uyruklu tüketiciler için yeni önlemler de getiriliyor.

Kaçak elektrik kullanımıyla mücadelede de yenilikler var. Yüksek kaçak oranlı bölgelerde teknolojik imkanlar kullanılarak kaçak kullanımın önlenmesi hedefleniyor. Ayrıca kaçak elektrik faturalarına dair borçların takibi de düzenleniyor.

Taslak kapsamında yeni düzenlemelerin sektörün dijitalleşmesine uyum sağlamasını ve kağıt israfını önlemesini amaçlanıyor. Kararın yanı sıra kaçak elektrik kullanımının tespitinde uygulama birliğinin sağlanması ve cezaların artırılması gibi konular da ele alınıyor.

Kaynak: MYNET

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments