Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGüncelEge Üniversitesi yeni bir bitki keşfetti: İzmirborçağı

Ege Üniversitesi yeni bir bitki keşfetti: İzmirborçağı

Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Hasan Yıldırım, İzmir’de Baklagiller ailesinden yeni bir çalı türü keşfetti. Bu yeni türe “İzmirborçağı” adı verildi ve bilimsel olarak “Chamaecytisus erythropetalus” ismiyle literatüre kazandırıldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Türkiye’nin zengin tür çeşitliliğine sahip olduğunu belirterek, Ege Bölgesi’nin endemik bitki türleri bakımından zengin bir flora barındırdığını ifade etti. Prof. Dr. Budak, üniversitenin Botanik Bahçesi Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Yıldırım ve ekibini tebrik ederek, İzmir’de keşfedilen yeni çalı türünü bilim dünyasına sunmalarını önemsediğini dile getirdi.

Prof. Dr. Yıldırım, Menderes ilçesinde gerçekleştirdikleri arazi çalışmaları sırasında yeni bir “Chamaecytisus” popülasyonu keşfettiklerini ve morfolojik değerlendirmeler sonucunda bu bitkinin bilim dünyası için yeni ve keşfedilmemiş bir türe ait olduğunu belirlediklerini aktardı. Doktora öğrencisi Tuğkan Özdöl ile birlikte yürüttükleri detaylı taksonomik çalışmaların ardından İzmirborçağı’nı bilim dünyasına tanıttıklarını belirtti.

İzmirborçağı’nın dünya genelinde kabul edilen Chamaecytisus cinsinin bir türevi olduğunu belirten Prof. Dr. Yıldırım, ülkemizde bu cins altında 10 tür bulunduğunu ve 4’ünün endemik olduğunu söyledi. İzmirborçağı’nın keşfiyle birlikte bu sayının 11’e çıktığını ve endemik tür sayısının da 5’e yükseldiğini vurguladı.

Ancak, keşfedilen türün tehlike altında olduğunu belirten Prof. Dr. Yıldırım, bitkinin yayılış gösterdiği alanın orman yangınlarına ve yeni yol açma çalışmalarına maruz kaldığını ifade etti. Bu nedenle, Türkiye’nin endemik bitki türlerinden biri olan İzmirborçağı için acil tür koruma ve eylem planlarının yapılması gerektiğini vurguladı.

Haber: Nazlı Şentürk

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments