Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGüncele-İrsaliye nedir?

e-İrsaliye nedir?

Türkiye’de iş dünyasında dijital dönüşüm hız kesmeden devam ediyor. Son yıllarda elektronik belge ve fatura uygulamalarıyla öne çıkan e-İrsaliye sistemi, işletmelere yeni bir soluk getiriyor. e-İrsaliye nedir, nasıl kullanılır ve işletmeler için getirdiği avantajlar nelerdir? İşte detaylar…

e-İrsaliye, mal hareketlerini kağıt israfını önlemeyi ve iş süreçlerini hızlandırmayı amaçlayan bir elektronik belgeleme sistemidir. e-İrsaliye, kağıt irsaliyeye benzer şekilde ancak dijital ortamda düzenlenen bir belgedir. Sevk irsaliyesi ve taşıma irsaliyesi olmak üzere iki tür kağıt irsaliye bulunmaktadır.

e-İrsaliye kimler için zorunludur? Gelir İdaresi Başkanlığı, E-İrsaliye zorunluluğu kapsamında yapılması gereken güncellemeleri belirlemektedir. Ciroları 25 Milyon TL’den 10 Milyon TL’ye düşen işletmeler için E-İrsaliye kullanımı zorunludur.

e-İrsaliye özellikleri nelerdir? E-İrsaliye, mal gönderimlerini hızlandırır, kağıt tüketimini ve maliyetleri azaltır, güvenli ve izlenebilir bir şekilde saklanabilir.

e-İrsaliye avantajları nelerdir? Kırtasiye masraflarından tasarruf edilir, iş süreçleri hızlanır, çevreye verilen zarar en aza indirilir, müşteri memnuniyeti artar.

e-İrsaliye başvurusu nasıl yapılır? İşletmeler, GİB portalı üzerinden, kendi bilgi işlem sistemleriyle veya özel entegratör firmalar aracılığıyla başvuru yapabilirler.

e-İrsaliye mükellefleri kimlerdir? İrsaliye uygulaması zorunlu olan mükellefler 10 Milyon TL ve üzeri brüt satış hasılatına sahip işletmelerdir.

e-İrsaliye fatura yerine geçmez ancak fatura ve irsaliyenin birlikte yazıldığı durumlarda geçerlidir.

e-İrsaliye işletmelere ne kazandırır? Kağıt, baskı ve arşivleme maliyetlerinden tasarruf sağlar, zaman tasarrufu ve süreç hızlanması sağlar.

e-İrsaliye karekodunun bulunması zorunludur ve e-İrsaliye belgesi iptal edilemez.

Tüm bu detaylar ve daha fazlasıyla e-İrsaliye sistemi işletmelere önemli faydalar sağlamaktadır. Kaynak: HABER MERKEZİ.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments