Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGüncelDünya klasikleri: Bram Stoker Drakula kitabı konusu ve kısa özeti

Dünya klasikleri: Bram Stoker Drakula kitabı konusu ve kısa özeti

Bram Stoker tarafından kaleme alınan Drakula, dünya klasikleri arasında önemli bir yere sahip bir eserdir. Hukuk müşaviri Jonathan Harker’ın Drakula Kalesi’nde yaşadığı doğaüstü olayları konu alan kitap, korku edebiyatının başyapıtlarından biridir. Drakula’nın varlığı ve gizemli güçleriyle başa çıkmak zorunda kalan Harker ve arkadaşlarının mücadelesini işleyen romanda, vampirlerin ölümcül dünyası detaylı bir şekilde ele alınmaktadır.

Kont Drakula’nın Londra’da mülk edinme arzusunu temel alan hikaye, genç avukat Jonathan Harker’ın Transilvanya’ya seyahatiyle başlar. Drakula’nın şatosunda gizemli olaylarla karşılaşan ve Drakula’nın kötü niyetli planlarını engellemeye çalışan karakterlerin maceralarını anlatan kitap, korku ve gerilim dolu bir tempoya sahiptir.

Drakula’nın maceralarını farklı anlatım biçimleriyle ele alan ve vampir mitolojisi ve gotik korku unsurlarını ustalıkla harmanlayan kitap, vampir edebiyatının klasikleri arasında kabul edilmektedir. Bram Stoker’ın bu eseri, zamansız bir korku ve gerilim sunarak edebi dünyadaki önemli yerini korumaktadır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments