Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGüncelÇaya yüzde 24 zam geldi! İşte güncel çay fiyatları (2024)

Çaya yüzde 24 zam geldi! İşte güncel çay fiyatları (2024)

Çay fiyatlarına yüzde 24 zam geldi!

Çay üreticileri ve tüketicilerini yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Çaykur, 2024 ürünü yaş çay alım fiyatlarına büyük bir artış yaptıktan sonra kuru çay fiyatlarına da zam yaptı. Ortalama olarak çay fiyatları yüzde 24 oranında yükseldi.

Bu zam kararıyla birlikte, Çaykur’un popüler markalarından olan Tiryaki ve Rize Turist çaylarının fiyatları da arttı. Örneğin, 1 kilogramlık Rize Turist çayının tavsiye edilen toptan satış fiyatı eski listede 152,81 TL iken, yeni listede 189,54 TL olarak belirlendi. Benzer şekilde, Tiryaki çayının fiyatı da 149,68 TL’den 185,66 TL’ye yükseldi.

Zamlar sadece genel tüketim çaylarını değil, elekaltı, gurme ve hediyelik gibi özel kategorilere ayrılan çayları da kapsıyor. Bu özel çaylarda zam oranları genel çaylardan daha yüksek seviyelerde, yüzde 39 ile yüzde 68 arasında değişiklik gösteriyor.

Çaykur, bayilerine yaptığı yüzde 22’lik zamın, sahaya yapılan satışlarda yüzde 24 olarak yansıdığını belirtti. Sektör paydaşları ise, yaş çay alım fiyatlarındaki büyük artışın kuru çay fiyatlarına ilerleyen dönemlerde de zam olarak yansıyabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments