Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGüncelCan Dündar kimdir?

Can Dündar kimdir?

Türkiye’de ve uluslararası alanda tanınan gazeteci Can Dündar, cesur haberleri ve yayınladığı belgelerle gündemde yer alıyor. Ankara doğumlu olan Dündar, İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Gazetecilik kariyerine üniversite yıllarında başlayan Dündar, belgesel yapımcılığı ve televizyonculuğuyla tanınmaktadır.

Dündar’ın önemli projeleri arasında Mehmet Ali Birand ve Bülent Çaplı ile hazırladığı belgeseller bulunmaktadır. Ayrıca Sabah ve Milliyet gibi önemli gazetelerde köşe yazarlığı yapmış ve MİT TIR’ları davasıyla gündeme gelmiştir. Bu dava nedeniyle hükümeti yıkmaya teşebbüs suçlamasıyla yargılanmış ve ceza almıştır.

Can Dündar, yaptığı gazetecilik ve belgeselcilik çalışmalarıyla birçok ödül kazanmış ve Türkiye’de medya özgürlüğü mücadelesinde önemli bir figür olarak kabul edilmektedir. Ödüller arasında Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü, Sosyal Demokrasi Vakfı İnsan Hakları Demokrasi Barış ve Dayanışma Ödülü, İsveç Basın Kulübü Fikir Özgürlüğü Ödülü, Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi Basın Özgürlüğü ve Medyanın Geleceği Ödülü, Dünya Yazarlar Birliği Almanya Hermann Kesten Ödülü ve Gazetecileri Koruma Komitesi Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü bulunmaktadır.

2015 yılında yayımladığı MİT TIR’ları haberi nedeniyle ciddi bir dava süreci yaşayan Can Dündar, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasi ve askeri casusluk, gizli bilgileri açıklama suçlarıyla suçlanmış ve ceza almıştır. Güvenlik endişeleri nedeniyle yurtdışına çıkan Dündar, süreci takip etmeye devam etmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments