Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaGüncelBosna-Hersek olayı nedir? Srebrenitsa katliamı neden yapıldı?

Bosna-Hersek olayı nedir? Srebrenitsa katliamı neden yapıldı?

Son dönemde birçok vatandaş, Srebrenitsa soykırımı hakkında bilgi edinmek için araştırmalar yapıyor. Bu acı olayın detayları ve etkileri hâlâ geniş kitleler tarafından merak ediliyor. Bosna-Hersek olayı nedir? Srebrenitsa katliamı neden yapıldı? Konuya yönelik tüm detayları öğrenmek için haberimizi okuyabilirsiniz.

Srebrenitsa Soykırımı, 1991-1995 yılları arasında Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde gerçekleşmiştir. Sırp Cumhuriyeti Ordusu’nun gerçekleştirdiği Krivaya ’95 Harekâtı sırasında en az 8,372 Bosnalı sivilin öldürülmesiyle karakterizedir. Kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere birçok masum insanın hayatı son bulmuştur. Hollanda barış gücü askerlerinin varlığına rağmen katliam engellenememiştir. Hollanda hükümeti katliamı önleyemediği gerekçesiyle 2002 yılında istifa etmiş ve sorumlu bulunmuştur.

Bosna-Hersek Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan etmesi ve devlet içindeki Sırpların ayrılıkçı bir hareket başlatması sonucunda Srebrenitsa katliamı gerçekleştirilmiştir. Birleşmiş Milletler, Srebrenitsa Soykırımını Anma Günü olarak kabul etmiştir. Sırbistan Cumhurbaşkanı özür dilemiş ancak soykırım olarak nitelendirilmesine karşı çıkmıştır. (Kaynak: Haber Merkezi)

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments