Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaVanAv. Cihat Demir: Manipülasyonla Oluşan Borsa Zararlarına Karşı Tazminat Yolu Açık -...

Av. Cihat Demir: Manipülasyonla Oluşan Borsa Zararlarına Karşı Tazminat Yolu Açık – Van Haber

Son dönemde pandemi nedeniyle borsalara artan ilgi ve manipülasyon sonucu ortaya çıkan zararlardan tazminat hakkı konusunda bilgi vermek istiyoruz. Borsaların arz ve talep üzerine kurulu olduğunu hatırlatmak gerekir. Her yaş grubundan insanın borsaya ilgi duyduğu ve kazanç sağlama amacıyla yatırım yaptığı bilinmektedir. Ancak, bu süreçte yanlış yönlendirmeler ve manipülasyonlar da karşımıza çıkabilmektedir. Bu durumda dikkatli olmak ve yatırımları doğru şekilde yönlendirmek önemlidir.

Özellikle BIST-100 gibi borsalarda SPK tarafından gerekli önlemler alınmaktadır. SPK, manipülasyon yapanlara yüksek cezalar vermektedir. Ancak, manipülasyon yapmak yasak olmasına rağmen zarar gören kişilerin tazminat hakkının Türk Ticaret Kanunu ve SPK tarafından düzenlenmediği bilinmelidir. Ancak, zarar gören kişilerin haksız fiil kapsamında tazminat talep edebileceği belirtilmektedir.

Yanlış yönlendirme sonucu zarar gören kişilerin tazminat hakkı olduğunu vurgulamak gerekir. Hukuka aykırı bir eylemin zarara sebep olması ve bu arasında nedensellik bağının bulunması durumunda tazminat talep edilebilir. Piyasa dolandırıcılığına maruz kaldığınızda zararı tazmin etme hakkınız olduğunu unutmamak önemlidir. Tazminat talebi için belirli süreçlerin olduğu ve acele davranılması gerektiği hatırlatılmalıdır.

Özetle, borsada manipülasyon hareketlerine maruz kaldığınızda tazminat hakkınızı kullanabileceğinizi bilmelisiniz. Yatırım tavsiyelerinin sadece lisanslı kişilerden alınması gerektiği ve manipülasyon ile ilgili tazminat davalarının ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmalıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments