Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaGüncelAfgan çobanlar geride kalıyor: Hükümet yeni nesil çobanlar yetiştiriyor!

Afgan çobanlar geride kalıyor: Hükümet yeni nesil çobanlar yetiştiriyor!

Türkiye, yabancı çoban istihdamına hazırlanıyor: İki ülke ile görüşmeler sürüyor

Türkiye’de son dönemde “Afgan çobanlar”ın ücretleri ve sayılarıyla sıkça gündeme gelirken, hükümet yabancı çoban istihdamına ilişkin adımlar atıyor. Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, bu yönde çalışmalar yürüttüklerini ve yabancı çoban istihdamı konusunda görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, ülkenin acil olarak 150 bin çobana ihtiyaç duyduğunu belirterek, hükümetin Afganistan ve Türk Cumhuriyetleri ile yabancı çoban istihdamı için çalışmalar yürüttüğünü açıkladı. Güvenlik sorunlarına dikkat çeken Çelik, gerçek kimlikleri bilinmeyen yabancı çobanların sektöre risk oluşturduğunu vurgulayarak hükümetin bu konuda çalışmalar yapmasının gerekliliğine işaret etti.

Türkiye’de yaklaşık 40 bin yabancı çoban bulunduğu bilgisini paylaşan Çelik, yerli çobanların desteklenmesi gerektiğini ve sosyal güvencelerinin sağlanması için desteklerin artırılması gerektiğini belirtti. Çelik, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın açıklamalarının sektörde tartışmalara neden olduğunu da ekledi.

Kaynak: ANKA

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments