Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaVanAdalet Bakanı Tunç: UYAP Sistemi Ülkemizde Başarıyla Uygulanıyor

Adalet Bakanı Tunç: UYAP Sistemi Ülkemizde Başarıyla Uygulanıyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, UYAP hizmetinin önemini vurguladı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, hukuk sisteminde önemli bir yere sahip olan Ulusal Yargı Ağı Sistemi (UYAP) hakkında önemli açıklamalarda bulundu. “Güvenilir ve erişilebilir adalet” ilkesi doğrultusunda yargıda dijital dönüşüme büyük önem verdiklerini belirten Tunç, UYAP’ın dünya çapında örnek bir proje haline geldiğini ifade etti. Bakan Tunç, UYAP’ın etkinliğinin her geçen gün arttığını belirterek, sistemin 2,1 milyon aboneye, 54 kurumla 175 entegrasyona sahip olduğunu ve e-Devlet üzerinden 28 farklı alanda hizmet sunduğunu açıkladı.

Portallar ve mobil uygulamaların aktif olarak kullanıldığını belirten Tunç, yapay zeka destekli projeler ve uygulamalar üzerinde çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. UYAP içerisinde vatandaşlara, avukatlara, arabuluculara, uzlaştırmacılara, bilirkişilere, kurumlara ve e-Satış platformuna hizmet sağlandığını belirten Tunç, bu uygulamaların yargı süreçlerini hızlandırarak adalete erişimi kolaylaştırdığını belirtti.

Avukat Portalı’nın 180 binden fazla avukat tarafından kullanıldığını, CELSE Mobil Uygulaması’nın 71 bin 137 kullanıcıya ulaştığını ve Vatandaş Portalı’nın 19 milyon 884 bin vatandaş tarafından tercih edildiğini açıklayan Tunç, UYAP Mevzuat mobil uygulaması ile yargı çalışanlarının mevzuata ve yüksek mahkeme kararlarına kolayca erişebildiğini ifade etti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yaptığı açıklamaya göre, UYAP hizmetlerine olan ilgi ve kullanım her geçen gün artış göstermekte ve hizmetlerin yargı süreçlerini iyileştirmede etkili olduğu görülmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments